زندگی: مرجع سفر و گردشگری. با شادی سفر کنید! بلیط هواپیما

منو

 

چگونه یک سفر هوایی راحت با هواپیما را تجربه کنیم؟

یک سفر داخلی طولانی یا یک سفر هوایی بین المللی حتی با عنوان یک سفر تفریحی برای گذراندن تعطیلات باز هم می تواند زجر آور باشد. راهنمایی ها، توصیه ها و پیشنهادات این مقاله را با دقت دنبال کنید و طولانی ترین سفر هوایی خود را به یک سفر راحت و به یاد ماندنی تبدیل کنید.

توصیه های پیش از پرواز

۱ –  یک صندلی مناسب رزرو کنید.

حتی در یک سفر هوایی با هزینه و کلاس یکسان، باز هم بعضی از صندلی ها و جایگاه های مسافرین نسبت به دیگر صندلی ها از موقعیت بسیار مناسبتری برخوردار هستند.  برای انتخاب صندلی می توانید مواردی چون جای کافی برای پاها در جلوی صندلی و مجاورت در کنار پنجره برای دیدن مناظر هوایی و البته جای دنج برای خوابیدن را در نظر بگیرید. از رزرو صندلی هایی که در کنار دستشویی یا توالت قرار دارند خودداری کنید زیرا رفت و آمد مسافران برای شما مزاحمت ایجاد می کند. می توانید ردیف خروجی هواپیما را برای جای بیشتر در نظر بگیرید.

۲ – در صورت نیاز، خود را برای خواب راحت در طی مسیر آماده کنید.

باخودتان یک بالش مسافرتی به همراه بیاورید و ترجیحا سعی کنید از نمونه های بادی خودداری کنید.

۳ -برای سرگمی چیزی همراه داشته باشید.

معمولا فیلم هایی که نمایش داده می شوند ممکن است در زمان مناسب پخش نشوند و همچنین امکان دارد باب میل شما نیز نباشد. باخود یک هدفون به همراه داشته باشید و با دستگاه پخش موسیقی خود موسیقی گوش کنید. می توانید کتاب مورد علاقه یا یک دستگاه بازی قابل حمل را با خود بیاورید. در بسیاری از هواپیما ها استفاده از لپتاپ یا تبلت مجاز است.

۴ – همیشه چندین مجله با خود به همراه بیاورید.

خرید آخرین چاپ مجلات متنوع در فرودگاه روش مناسبی برای شروع سفر است. 

۵ – در صورت امکان با خطوط هوایی با امکانات بالا سفر کنید.

A.V.O.D  مخفف عبارت “Audio Video on Demand” است که به معنای دردسترس بودن یک صفحه نمایش کوچک در مقابل صندلی و انتخاب فایل های صوتی و تصویری  به دلخواه مسافر است. قبل از سفر امکانات موجود را با توجه به خط هوایی و کلاس انتخابی چک کنید.

۶ -با خودتان هدفون به همراه داشته باشید.

در بعضی از خطوط هوایی هدفون برای استفاده مسافران وجود دارد اما کیفیت چندان مطلوبی ندارد. همراه داشتن یک هدفون با کیفیت که صدا را به بیرون منتقل نکند و نویزگیر هم داشته باشد می تواند شما را از صداهای مزاحم از جمله صدای موتور هواپیما در امان نگه دارد.

۷ – کیف دستی و وسایل سفری که با خود به داخل هواپیما می برید تا جای امکان کوچک باشد.

یک کوله پشتی کوچک را معمولا نسبت به ساک یا چمدان بهتر می توان در محفظه مخصوص بالای سر یا زیر صندلی جای داد. 

۸ – با خودتان مسواک، خمیردندان، شانه یا برس کوچک داشته باشید.

بعد از یک سفر طولانی یا حتی در حین سفر ممکن است بخواهید به سر و وضع خود برسید. مخصوصا در سفر های کاری که بلافاصله باید به جلسات کاری بروید و موقع بازگشت به خانه که عزیزانتان در فرودگاه منتظر شما هستند. 

۹- اگر نگران غذای هواپیما هستید، با خود مواد غذایی به همراه داشته باشید.

غذای هواپیما ممکن است کیفیت مطلوبی نداشته باشد و شاید به هر دلیلی مورد پسند شما واقع نشود. برای اطلاع و اطمینان از چگونگی کیفیت غذای سرو شده در هواپیما می توانید سایت  airlinemeals.net را چک کنید. در صورت نیاز با خود غذاهایی به همراه داشته باشید که حمل کردن و خوردنش راحت باشد. بهترین گزینه ساندویچ سرد است. 

۱۰ – با خط هوایی مورد نظر تماس بگیرید و در مورد کیفیت، قیمت و چگونگی سرو غذا اطلاع پیدا کنید.

بیشتر خطوط هوایی (گاها با پرداخت هزینه بیشتر) غذای مخصوص گیاه خواران، غذای حلال و دیگر انواع را بنا به درخواست مسافر ۲ تا ۳ روز پیش از پرواز به مسافران خود ارائه می کنند. همچنین غذای ویژه این مسافرین معمولا پیش از بقیه سرو می شود. اگر اطلاع پیدا کردید که در هواپیما غذای رایگان سرو نمی شود، با خود غذا به همراه ببرید یا از پیش برای خرید غذا در هواپیما آمادگی داشته باشید.

۱۱- تنقلات را فراموش نکنید.

در یک سفر هوایی طولانی غذای سرو شده معمولا کوچک و بیشتر حاوی کربو هیدرات است تا پروتئین. باخود تنقلات و میان وعده هایی مانند آجیل که دارای پروتئین و انرژی زیاد باشد به همراه داشته باشید.

توصیه های زمان پرواز
۱- تحرک داشته باشید.

این موضوع مخصوصا در پروازهای طولانی برای جلوگیری از گرفتگی عضلات و به خواب رفتن پاها در اثر کاهش گردش خون، اهمیت بیشتری پیدا می کند. بعضی از خطوط هوایی راهنمایی برای انجام محدود حرکات نرمشی در اختیار مسافرین قرار می دهند.  پروازهای شبانی فرصتی در اختیار شما قرار می دهند تا چندین بار در طول راهروی هواپیما قدم بزنید. 

۲-برای محافظت از خود در هوای خشک هواپیما اقدامات لازم را انجام دهید.

هوای داخل هواپیما بسیار خشک است و ممکن است باعث کم آبی سیستم بدن شود.
 

 • آب کافی بنوشید. هرچند که می توانید از مهماندار هواپیما درخواست آب کنید، اما بهتر است با خود آب به همراه داشته باشید. در صورتی که مجاز به آوردن مایعات به داخل هواپیما نیستید، می توانید با خود قمقمه یا بطری خالی بیاورید و در هواپیما آن را از آب پر کنید. به خاطر داشته باشید که به دلیل احتمال وجود باکتری به هیچ وجه از دستشویی هواپیما آب نخورید.
 • هنگامی که احساس کردید چشم هایتان خشک شده است، از قطره چشم استفاده کنید. اگر واقعا احساس ناراحتی می کنید، مشکل خود را با خدمه پرواز درمیان بگذارید.
 • اگر هنگام تنفس هوای خشک در مجرای بینی احساس ناراحتی می کنید، از ژل یا اسپری مخصوص مجرای بینی استفاده کنید. این ژل مجرای بینی را مرطوب نگه می دارد و تنفس را راحت تر می کند. با استفاده از یک دستمال نخی آغشته به ژل در حدود ۱ تا ۱٫۵ سانت از مجرای بینی را مرطوب کنید.
 • پماد ماتیکی برای چرب کردن لب به همراه داشته باشید. پماد مرطوب کننده برای پوست دست و صورت را نیز  فراموش نکنید.
۳ – هنگام پرواز به ساعت نگاه نکنید.

ساعت مچی، موبایل و هرچیز دیگری که زمان را به شما یادآوری می کند باید از دسترس شما دور باشد. در غیر این صورت طبق عادت مدام به ساعت خود نگاه خواهید کرد و گذر زمان برای شما بسیار طولانی و خسته کننده خواهد بود. 

نکته ها: 

 • قبل از پرواز در فرودگاه به دستشویی بروید. رفتن به دستشویی قبل از پرواز شانس این موضوع را که مجبور به استفاده از دستشویی هواپیما شوید، کاهش می دهد. دستشویی های هواپیما کوچک هستند و بوی چندان خوبی نیز نمی دهند.
 • برای جلوگیری از گرفتگی گوشها در اثر فشار ایجاد شده هنگام برخواست و فرود هواپیما می توانید آدامس بجوید یا دهان خود را باز نگه دارید.
 • اگر ترس شدید از پرواز شما را آزار می دهد و برای خوابیدن در طی سفر مشکل دارید، بهتر است پیش از سفر به دکتر مراجعه کنید تا برای کاهش سطح اضطراب شما داروی آرامش بخش مناسب تجویز کند. 
 • اگر قسمت First Class یا Business Class کاملا پر نشده باشد، خدمه پرواز گاهی بعضی از مسافران را برای راحتی بیشتر به این قسمت دعوت می کنند. اگر لباس کاملا رسمی و شیک به تن داشته باشید، شانس شما برای انتقال به این قسمت بیشتر می شود.
 • ردیف آخر صندلی ها معمولا به پشت خم نمی شوند.
 • دسته صندلی ها برای راحتی بیشتر به پایین خم می شوند اما ضامن آنها مخفی است. در صورت تمایل از خدمه پرواز بخواهید این کار را برای شما انجام دهد.
 • هنگام پرواز موبایل خود را روی حالت هواپیما (Airplane Mode) قرار دهید تا تمامی سرویس مخابراتی، وای فای و بلوتوث غیر فعال شود و بتوانید از دیگر امکانات تلفن همراه خود استفاده کنید.
 • بیشتر خطوط هوایی در صورت نیاز، پتو در اختیار مسافرین قرار می دهند که می توانید هنگام خواب برای راحتی بیشتر از مهماندار درخواست کنید. 

دسته :  مقالات هواپیمایی

دیدگاه ها